TOP 10 druhů dřeva na vypalování
Vypalování do dřeva (jinak také pyrografie) je uměleckou metodou tvorby vzorů a obrazců ve dřevě. S její pomocí lze vytvářet originální dekorační a upomínkové předměty, dárky apod. Právě dřevo, tedy přírodní podkladový materiál, dodává výrobkům zdobeným pyrografickou metodou jedinečné kouzlo. Protože ale není dřevo jako dřevo, je na místě pečlivě vybírat to, které bude nejen dobře vypadat, ale také umělci usnadní vypalování jako takové.
Obecné pravidlo
Pod pojmem vhodné dřevo pro vypalování začneme většinou přemýšlet o různých druzích stromů a o tom, zda je ten či onen tím pravým. To je samozřejmě v pořádku, přesto ale existují i jistá obecně platná pravidla. Rozhodně je třeba dát pozor na to, zda dřevo, do kterého chcete vypalovat, není toxické, resp. zda při hoření neprodukuje toxické plyny.
Dřevo ze stromů jako je jedovatec nebo oleandr není samozřejmě běžným materiálem pro vypalování, přesto se vyplatí si vždy ověřit, zda je dané dřevo vhodné. Při práci s vypalovačkou má totiž člověk obličej velmi blízko dřeva a zplodiny inhaluje.
Když si budete jisti, že dřevo nepatří mezi toxické, je na čase posoudit, zda se jedná o typ dřeva vhodný pro vypalování?
-
Vrba
Vrba poskytuje dřevo, které je z pohledu pyrografie měkkým dřevem, do kterého se hrot vypalovačky snadno zaboří. Tvorba vzorů je velmi snadná i proto, že dřevěné prvky z vrby mají velmi hladký povrch a pro vypalování jsou tak velmi vhodné.
-
Osika
Osikové dřevo je velmi měkké, vypalování do něj probíhá rychle a povrch má hladký jako papír. Jedinou malou nevýhodou osiky je fakt, že se při vypalování trochu zbarvuje a tím může rušit koncepci vašeho díla. Obecně se ale jedná o velmi dobré dřevo pro vypalování.
-
Lípa
Lipová dřevo se také řadí k těm měkkým a pod hrotem vypalovačky ubývá jako máslo. Povrch je také dostatečně hladký na to, aby při vypalování nepůsobil problémy. Lípa je dalším vhodným dřevem, se kterým při svém pyrografickém snažení neuděláte chybu.
-
Javor
Javor patří k tvrdším dřevům a k tomu, aby do něj šlo vypalovat rychleji, je třeba pálit na vyšší výkon. Ale zrnitost je velmi malá, takže se s javorem jedná o velmi hladké pálení. Barva je také rovnoměrná a konzistentní.
Přírodní dřevo z javoru nabízíme v kategorii přírodní dřevo.
-
Třešeň
Třešeň má stejnou zvláštnost jako osika – plátky z jejího dřeva mají výraznou barevnou variaci, která může v některých případech působit rušivě. I ona má, tak jako javor, vyšší tvrdost, a na práci s ním je třeba výkonnější vypalovačku do dřeva.
-
Topol
Topol nabízí měkké dřevo s pěkným a rovnoměrným zbarvením. I povrch topolového dřeva je poměrně hladký, byť do hladkosti vrby nebo osiky mu stále trochu chybí. I topol je ale na vypalování vhodným typem dřeva.
V naší nabídce naleznete topolové překližky na vypalování.
-
Bříza
Březové dřevo je především nesmírně elegantní a světlá barva jeho kůry dobře drží i po překrytí, barevná stálost je další její výhodou. Březové dřevo je pro dekorace velmi dobrým dřevem, neboť jeho kůra vypadá prostě skvěle a třeba na krbu bude březové dřevo s vypáleným vzorek vypadat fenomenálně.
Dřevo ze břízy nabízíme v kategorii přírodní dřevo a také nabízíme překližky z břízy.
-
Ořech
Ořešák nabízí rozumně tvrdé dřevo s poměrně jemnou zrnitostí. Díky tomu lze do dřeva ořešáku vypalovat i s méně výkonnou vypalovačkou. Určitou nevýhodou je pro někoho fakt, že se jedná přece jen o dřevo tmavší, což může ztěžovat vypalování do dřeva ořešáku.
-
Jasan
Dřevo jasanu je tvrdší, vyžaduje nastavení vypalovačky na vyšší výkon. Také zrnitost povrchu je již o něco vyšší. Má ale pěknou světlou barvu, na které vypálené vzory dobře vyniknou.
-
Borovice
Klasika a nejčastěji používané dřevo na vypalování. Oproti mnohým jiným se do něj ale vypaluje obtížněji, zrnitost je hrubší a barevná struktura může být nerovnoměrná. Při vypalování se ale i s borovicí dají dokázat velké věci. Díky tomu, že je levné a snadno dostupné je ideálním dřevem pro trénink vypalovacích dovedností.